Marihuana - fakty i mity

 Strona główna / Przydatne informacje o marihuanie / Marihuana - fakty i mity

Marihuana - fakty i mity

Prowadzone od wielu lat badania wskazują wyraźnie, że marihuana nie jest wcale szkodliwa dla naszego zdrowia - a wręcz przeciwnie!

Marihuana - środek leczniczy Pomaga zwalczyć wiele chorób! A skoro tak jest, to dlaczego nadal jej palenie lub spożywanie uznaje się za zabronione? Nie wiadomo - można jednak wyraźnie prześledzić, jak wyglądała historia marihuany i jakie mity uznajemy obecnie za prawdę. Przede wszystkim warto wiedzieć, że od tysięcy lat marihuana stanowiła powszechnie używany środek leczniczy. Oczywiście, współczesna medycyna stoi na o wiele lepszym poziomie niż dawniej, jednakże - jak się okazuje - nie potrafimy docenić wiedzy dawnych pokoleń. Uznana za niebezpieczną i szkodliwą została dopiero w ubiegłym wieku - gdy w latach trzydziestych okazało się, że jest świetnym źródłem włókna i papieru, a firma produkująca włókno sztuczne nie chciała dzielić się rynkiem z konkurencją. Rozpuszczono zatem plotki - a gdy uwierzyła w nie cała Ameryka, wkrótce za jej przykładem poszedł cały świat. Do dziś - mimo licznych badań potwierdzających lecznicze działanie marihuany - osoby, którym pomaga muszą prowadzić batalie o swoje zdrowie w sądzie. Zabrania się bowiem jej stosowania - choć coraz częściej widać, że zostaje zaakceptowana w niektórych wypadkach jako jedyny skuteczny środek medyczny.

Czy marihuana jest szkodliwa? Na co pomaga? Na naprawdę wiele schorzeń. Według badań zapobiega na przykład rozwojowi raka, a pomaga między innymi w chorobach psychicznych i epilepsji. Niektórzy boją się, że od marihuany mogą umrzeć - ale jest to nieprawda. Przez tyle tysięcy lat jeszcze nikogo to nie spotkało. Jedyne zagrożenie wiąże się prawdopodobnie z wdychaniem dymu z palenia marihuany, jednak i tu - jak zbadano - okazuje się ona zupełnie wyjątkowa. Nie wywołuje bowiem raka, choć najprawdopodobniej może wywołać różnego rodzaju zapalenia, na przykład oskrzeli. Jednakże warto sobie uświadomić, że o wiele szkodliwszy produkt - papierosy z tytoniem - jest w powszechnym użytku i nikt nikomu nie zabrania ich stosowania. Marihuana może być również przyjmowana w postaci ziaren dodawanych do pokarmu lub też w postaci nalewki. Nie jest zatem konieczne jej palenie - a właściwości posiada takie same. Najwyższy zatem czas, by rozpocząć walkę o jej legalizację - nie jest szkodliwa, a w dodatku leczy! Dlaczego alkohol i papierosy mogą być legalne, a ona nie?