Schorzenia, na które pomaga marihuana

 Strona główna / Lecznicze zastosowanie konopii / Schorzenia, na które pomaga marihuana

Schorzenia, na które pomaga marihuana

Lecznicza marihuana

Z każdym rokiem lekarze wydłużają listę schorzeń, w przypadku których marihuana okazuje się być bardzo skutecznym, a nieraz jedynym lekiem. Tutaj zasygnalizujemy tylko niektóre z nich.

I. Alzheimer – Scripps Research Institute w Molecular Pharmaceutics dowodzi, że przyjmowanie marihuany może spowalniać proces formowania się płytek amyloidów, które prowadzą do degradacji funkcji mózgu.

II. Nowotwory – California Pacific Medical Center w San Francisco udowodniło w swoich badaniach, że CBD, jedna z kilku obok THC aktywnych substancji marihuany, jest w stanie zabijać komórki rakowe raka piersi i niektórych nowotworów złośliwych. Dokonuje tego przez wyłączenie genu komórki rakowej, który odpowiada za tworzenie naczyń krwionośnych wokół guza, w wyniku czego guz zostaje zagłodzony.

III. Jaskra – National Eye Institute już w latach siedemdziesiątych udowodnił, że przyjmowanie marihuany pozwala na znaczące ograniczenia ciśnienia śródgałkowego, co ogranicza lub nawet zatrzymuje postęp uszkodzeń nerwu wzrokowego.

IV. SM – Canadian Medical Association Journal opublikował wyniki badań dowodzące, że u 30 pacjentów zredukowano dzięki marihuanie objawy bólowe, chociaż inne środki nie pomagały.

Choroby leczone marihuaną

V. Epilepsja – Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics opublikował wyniki badać przeprowadzonych na Uniwersytecie Commonwealth w Virginii, które dowodzą, że podawanie marihuany pozwala na ograniczenie częstotliwości oraz intensywności ataków padaczkowych.

VI. Zespół Daverta – na razie brak twardych danych medycznych, ale telewizja CNN wyprodukowała dokument o Charlotte Figi, pięciolatce cierpiącej na to schorzenie, u której marihuana miała być ostatnią deska ratunku. Ilość napadów padaczkowych u dziewczynki zmniejszyła się z 300 tygodniowo do zaledwie jednego. Terapia jest obecnie prowadzona u 50 dzieci z tym schorzeniem.

VII. WZW typu C – European Journal of Gastroenterology and Hepatology podaje, że osoby przyjmujące marihuanę osiągnęły 86% skuteczności trapi, a osoby nie wspomagające się marihuaną zaledwie 29%. U połowy osób leczonych z udziałem marihuany trwałą poprawę uzyskała połowa pacjentów, a w grupie kontrolnej zaledwie 1 na 12.

VIII. Choroba Leśniowskiego-Crohna – uniwersytet w Nottingham wskazuje, że marihuana jest wyjątkowo skutecznym lekiem w poprawie funkcjonowania jelit u pacjentów dotkniętych tym schorzeniem.