Konopie i pamięć krótkotrwała - wzajemne relacje

 Strona główna / Przydatne informacje o marihuanie / Konopie i pamięć krótkotrwała - wzajemne relacje

Konopie i pamięć krótkotrwała - wzajemne relacje

O tym, że palenie konopi przez długi czas ma negatywny wpływ na stan pamięci krótkotrwałej, mówili do pewnego momentu nie tylko jej przeciwnicy, ale i osoby przeciwstawiające się ograniczaniu jej dostępności.

Jaka odmiana konopi? Gdy jednak analizujemy wyniki najnowszych badań, nie możemy oprzeć się wrażeniu, że wspomniany związek nie jest wcale aż tak oczywisty, kluczowe znaczenie ma bowiem w jego przypadku odmiana konopi, po którą sięga palacz. Gdy grupa badawcza została poproszona o rozwiązanie zadań sprawdzających, w jakim stanie jest jej pamięć krótkotrwała okazało się, że wyniki w istotny sposób gorsze odnotowały jedynie osoby chętnie sięgające po odmianę skun.

Tymczasem badani sięgający zarówno po haszysz, jak i po inne odmiany konopi nie odnotowywali takich problemów i to bez względu na to, czy ćwiczenia wykonywali pod wpływem marihuany, czy też w stanie trzeźwości. Można zatem dojść do wniosku, że składniki marihuany nie występują w każdej odmianie z taką samą intensywnością, w pewnych pojawiają się bowiem bardziej, a w pewnych mniej obficie.
 

Gdy szukamy różnic pomiędzy poszczególnymi odmianami konopi, musimy zwrócić uwagę na stosunek THC do kanabidiolu. Ten pierwszy jest nam zdecydowanie lepiej znany, jest to bowiem podstawowy aktywny składnik konopi odpowiedzialny za wszystkie te efekty, które wiążemy z klasycznym upaleniem. To właśnie THC odpowiada za euforię i napady śmiechu, on też wywołuje w nas jednak lęki i paranoje. Kanabidiol ma znacznie spokojniejsze działanie, a badania obrazowania mózgu potwierdzają, że może nawet blokować efekt, jaki zazwyczaj wywołuje THC. Skun to odmiana, która zawiera więcej THC niż kanabidiolu w porównaniu z innymi odmianami konopi, można więc domniemać, że właśnie te proporcje wyjaśniają, dlaczego ma ona tak poważny wpływ na pamięć krótkotrwałą. Wyniki wspomnianych badań budzą wśród naukowców duże nadzieje, być może bowiem pozwolą im na odpowiedź na pytanie o to, jak powstaje pamięć oraz przyczynią się do bardziej skutecznego leczenia osób z problemami związanymi z jej deficytem.